Як асфальт стає «розумним»

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin

Як асфальт стає «розумним»

Смартфони, смарт-холодильники, смарт-міста – на сьогодні невід’ємною їх частиною є статус «розумні». І така концепція стосується не лише облаштування великих міст, а й безпосередньо доріг. У дорожнє покриття та його інфраструктуру в усьому світі зараз вбудовують смарт-девайси, з якими поїздки стають безпечнішими, зручнішими, комфортнішими та економнішими. Варто зауважити, що в Україні також з’являються перші ділянки розумних доріг.
Навіщо трасам інтелект
«Розумна» дорога – це загальна назва усіх технологій, які підвищують ефективність і комфорт траси. Адже хороше асфальтоване покриття забезпечує не тільки додаткову безпеку водіям, а й поліпшує керованість транспортним засобом. Інженери розвивають кілька напрямів такої «розумності»:
  • «Зелене» освітлення. Безпечна дорога, особливо в темну пору доби, має бути належним чином освітленою, а це, своєю чергою, потребує неабияких затрат електроенергії. Щоби засоби й обладнання зовнішнього освітлення дороги не освітлювали порожній простір, пропонується оснастити їх датчиками, які вмикатимуть світло лише при наближенні транспортного засобу. Також для роботи в нічний час можна використовувати електроенергію, одержану за допомогою вітру та сонця. Варто акцентувати, що розроблено проекти, в яких засоби та обладнання зовнішнього освітлення заряджаються від транспортних засобів, що рухаються повз.

  • Реагування на ДТП. Оснащена відповідними датчиками дорога може самостійно контролювати дорожньо-транспортну ситуацію та у разі потреби звертатися за допомогою.

  • Комунікація з автомобілями. Дороги зможуть надавати водіям інформацію про погодні умови, стан дорожнього покриття, затори тощо, а також пропонувати альтернативні об’їзні маршрути.

  • Безконтактне заряджання. З поширенням електромобілів все нагальнішим стає питання їх зарядної інфраструктури. «Розумні» дороги дозволять підзаряджати авто безпосередньо під час його руху, а відповідно, економити час на зупинках на спеціальних станціях.
Деякі з технологій «розумних» доріг залишаються лише ідеями, інші – уже активно втілюються на реальних ділянках трас. Наведемо декілька прикладів.
«Розумна» дорога – це загальна назва усіх технологій, які підвищують ефективність і комфорт траси. Адже хороше асфальтоване покриття забезпечує не тільки додаткову безпеку водіям, а й поліпшує керованість транспортним засобом. Інженери розвивають кілька напрямів такої «розумності»:

В американському місті Денвер на одному з перехресть звичайний асфальт замінили на «розумне» покриття. Вбудована в нього електроніка визначає швидкість, вагу та напрям руху автомобіля. Зібрана інформація дозволяє дорожнім службам оптимізувати розмітку та знаки для оптимального руху, а також швидше реагувати на ДТП. Також водії можуть отримувати інформацію про дорожні умови на ділянці на свої смартфони.

У Нідерландах вже кілька років працює 1,5-кілометрова ділянка «розумного» шосе, яка виводить відомості про обледеніння безпосередньо на асфальт. Вона також повідомляє про пориви вітру, підсвічує дорожні знаки та розмітку. Останнє є особливо важливим, оскільки в країні вночі вимикають вуличне освітлення для заощадження коштів. Підсвічування відбувається за допомогою генераторів, що працюють від поривів вітру проїжджаючих повз машин. Ділянка також має вбудовані котушки для бездротового заряджання автомобілів.

В американському штаті Джорджія майже 30 кілометрів шосе перетворили на гігантську сонячну фотопанель. Вироблену енергію вона використовує для власних потреб – на освітлення й комунікації, а також віддає в загальну мережу та живить навколишні торговельні центри й будинки. На дорозі також запустили систему контролю тиску в колесах і залишок протектору, від яких залежать безпека руху й економічність автомобіля. Фотокамери роблять знімки шин машини та аналізують (раптом вони спущені або зношені).

У китайському місті Вухан (столиця провінції Хубей) місцева влада розпочала будівництво 5G-хайвею. Одним із перших сервісів, який з’явиться на цій трасі, будуть «розумні» каси, що замінять поточні транспондери та людей-операторів, які знаходяться перед в’їздом на платні ділянки доріг. Хайвей також збиратиме дані про трафік і за допомогою штучного інтелекту прогнозувати дорожні ситуації. Також ним зможуть пересуватися автономні автомобілі без водіїв.

В Україні на 21-кілометрі Дніпровського шосе спеціалісти Nokia і Vodafone розгорнули тестовий фрагмент для контролю безпеки, моніторингу та аналізу транспортних потоків. Спершу зібрані дані передаватимуться по 4G, але вже у другому півріччі оператор для цього планує використати 5G. Останнє, за словами міністра інфраструктури, виводить Україну в топ-10 країн світу, які випробовують мережу п’ятого покоління зв’язку. Розгортання комерційних мереж 5G у світі лише починається і масово заплановане з 2020 року. Якщо пілотний проект пройде успішно, технологіями моніторингу та аналізу руху оснастять всі дороги нашої країни.

Поділитися на facebook
Поділитися на google
Поділитися на twitter