Міста ростуть і «розумнішають»: як Smart City змінює міське життя

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin

Міста ростуть і «розумнішають»: як Smart City змінює міське життя

За прогнозами експертів аналітико-дослідницького центру «Інститут міста», чисельність населення у Києві до 2025 року налічуватиме щонайменше 5 млн. осіб, а разом із Київською агломерацією  становитиме  7,5 млн. чоловік. Відповідно, перед столицею постануть нові виклики. Це потребує масштабного розвитку доріг, соціальних закладів, транспорту тощо. Зараз же ми спостерігаємо на дорогах величезні затори, та й інфраструктура перевантажується. Чи витримає Київ таке суттєве збільшення населення?

Міста збільшуються, і це глобальна тенденція. В ООН погоджуються, що сьогодні успішно вирішити складні завдання мегаполісам допоможуть лише рішення «розумного міста». До того ж, є багато прикладів, як міста використовують сучасні технології на благо населення. Ось найцікавіші з них.

Коли місто «розумнішає»

«Розумним містом» називають ефективне поєднання інформаційних технологій з інфраструктурою. Наприклад, для зменшення автозаторів і заощадження електроенергії необхідно підвищити рівень безпеки та якість обслуговування. Для цього «розумне місто» використовує сучасні технології на кшталт Інтернету речей, штучного інтелекту, Великих даних тощо.

Таїланд

Таїланд до 2038 року планує перетворити 100 своїх найбільших міст на «розумні». У переліку найперших із них – Кхон Каен і Пхукет.
Влада Кхон Каена для вдосконалення медичного обслуговування залучає системи телеконференцій, інтернету речей і роботів. Це допомагає диспетчерам швидкої допомоги працювати ефективніше, а лікарям ще до прибуття пацієнта в шпиталь визначити первинний діагноз. А щоб менше пацієнтів потрапляли до лікарень, міська інформаційна система збирає дані від браслетів і домашніх «розумних» приладів, аналізує їх і надає відповідні рекомендації. Дані про здоров’я людей хочуть зробити відкритими для громадськості й лікарень, залучивши блокчейн.

Пхукет реалізує проект «розумного» туризму. Він включає в себе швидкісний міський Wi-Fi, додаток Phuket Smart City і «розумні» браслети для туристів. За безпекою жителів і гостей міста стежитимуть камери, відео з яких аналізуватиме спеціальна система. Вона ж розпізнаватиме обличчя й номери транспортних засобів. Пхукет також розробив план “розумного” поводження з відходами. Для цього у місті встановлюють різноманітні датчики на очищувальних установках, що дозволить краще їх контролювати та збільшить їх ефективність.

США

У США міста по-своєму ухвалюють рішення щодо впровадження «розумних» рішень. У Чикаго поліцейський департамент запустив центр, який в реальному часі аналізує дані з розкиданих по місту мікрофонів і камер. Щойно система зафіксує звук пострілу, вона визначає точну адресу й надсилає сигнал відповідній установі. Саме завдяки впровадженню цієї системи у найбільш криміногенному районі міста кількість вбивств знизилася на 40%.

У Нью-Йорку діє система «розумних» лічильників води, яка ретельно відстежує споживання цього ресурсу, а всю статистику кожен може побачити на смартфоні. Система також аналізує дані, і при виявленні аномалій попереджає про появу можливих протікань. Швидке реагування дозволило заощадити місту $73 млн. Окрім того, в мегаполісі підвищилася якість питної води завдяки «розумній» системі моніторингу її якості.

А в Піттсбурзі працюють «розумні» світлофори. Алгоритми штучного інтелекту аналізують трафік на дорогах і корегують роботу світлофорів так, що затори на дорогах мінімальні. Завдяки цьому очікування зеленого світла на перехрестях зменшилося на 41%, поїздки пришвидшились на 26%, а викиди шкідливих газів знизилися на 21%.

Індія

Ця країна вирішила зробити «розумними» 98 міст. Одним із найкращих прикладів такої трансформації стало місто Пуне – потужний індустріальний та освітній центр. Тут за допомогою сучасних світильників і датчиків побудували надійну систему вуличного освітлення, що контролюється єдиним командним центром. Такий центр змінює освітленість того чи іншого кварталу залежно від поточної потреби.

У Пуне також працює перша у світі мережа оренди велосипедів, що не вимагає ставити транспорт на певні визначені місця паркування. Сервіс працює через мобільний додаток. А ще в цьому місті «розумна» торгівля відкриває невеликим магазинам доступ до Інтернету речей, який дозволить краще відстежувати рух товарів і здійснювати попередній прогноз продажів.

Фінляндія

Невелике місто Каласатама обрали пілотним проектом із поліпшення охорони навколишнього середовища. Місцева влада запустила систему переробки сміття, в якій жоден житель не виносить кошики на вулицю. Непотріб скидають у підземну пневмосистему, до якої під’єднаний кожен будинок. Відсортоване жителями сміття на швидкості 70 км/год мчить до пункту переробки. Пластик і тверді відходи переробляють, а біологічні відходи перетворюють на біогаз.

Китай

Місто Їнчуань – столиця провінції Нінься – в 2016 році стало першим «розумним» мегаполісом країни. За допомогою запровадженій технології розрахуватися за проїзд у громадському транспорті пасажири можуть, показавши зображення свого обличчя. Замість традиційних магазинів і супермаркетів тут діють автоматичні сховища, а шопінг відбувається переважно онлайн зі смартфона. У громадських будівлях відвідувачів зустрічають голограми. Сміттєві контейнери на вулицях міста працюють від сонячних батарей, а всередині у них є прес, що збільшує ефективний обсяг до п’яти разів. Коли бак заповнюється, контейнер надсилає повідомлення до комунальної служби.

Україна

У нашій країні міста також обирають шлях розвитку «розумності». Так, у Києві працює мобільний додаток Kyiv Smart City для швидкого доступу до електронних сервісів міста. За його допомогою можна поповнити транспортну карту Kyiv Smart Card, здійснити оплату за паркування, внести свого улюбленця до Реєстру домашніх тварин або записатися на прийом до лікаря тощо.

У Харкові створено «Єдиний кабінет жителя», в якому через смартфон можна отримати необхідні контакти, послуги, довідкову інформацію, платежі, показники лічильників. У серпні 2018 року Харківська міська рада та Vodafone підписали Меморандум про співпрацю щодо реалізації концепції Smart City. Разом із Vodafone Харків розвиває цифрову інфраструктуру міста, зокрема систему «розумних» автомобільних паркувань, і працює над створенням глобальної стратегії цифрового розвитку Харкова.

Поділитися на facebook
Поділитися на google
Поділитися на twitter