Еволюція платежів: як змінюються способи оплати

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin

Еволюція платежів: як змінюються способи оплати

$2,3 трлн – саме в таку суму сьогодні економісти оцінюють світову онлайнову торгівлю. На їх думку, упродовж трьох років вона зросте більш ніж удвічі – до $4,9. Виручка топ-3 найбільших інтернет-магазинів, за даними аналітиків Statista, у 2017 році склала понад $100 млрд. Таким значним обсягам сприяла проста платіжна система розрахунків за товари, яка активно еволюціонує. Уже можна говорити про головні тренди найближчого часу.
Штучний інтелект для рутини та більша відкритість
Завдяки поширенню гаджетів користувачі сьогодні можуть придбавати товари будь-коли і з будь-якого куточку планети. І чим більше поширюватимуться системи штучного інтелекту, особливо голосові асистенти, тим легше буде замовити й оплатити товар. Уже сьогодні низка фінансових установ задіяли чат-ботів, які надають користувачам усю необхідну інформацію. Наприклад, можна дізнатися про статус свого рахунку, переказ коштів між рахунками тощо.
Також банки й платіжні системи стали відкритішими, завдяки чому з’явилися нові форми оплати – через додатки, мобільні гаманці тощо. Очікується, що у майбутньому кількість партнерів і платіжних засобів зростатиме ще швидше, оскільки політики адаптують законодавство фінансової сфери. У січні поточного року ЄС прийняв документ Payment Services Directive (PSD2), відповідно до якого банки вже не є ексклюзивними власниками інформації про акаунти користувачів та їхні транзакції. За прогнозами аналітиків Bluefin, найближчими роками користувачі матимуть 5-10 платіжних додатків, як-от: ApplePay, PayPal тощо.
Мобільні гаманці
Уперше про мобільні гаманці широко заговорили у 2014 році, коли Apple запропонувала систему Apple Pay на своїх смартфонах. Після цього майже кожен виробник представив свій аналог – Samsung Pay, Android Pay, Microsoft Wallet тощо. У 2020 році, за даними аналітиків PaymentVision, мобільне платіжне програмне забезпечення складе ринок у $500 млрд, який також щороку зростатиме на 80%. Перевагу використанню платіжних систем, як свідчить звіт Федерального резерву США, надають тому, що вони містять смартфон із вбудованими платіжними системами.
Платежі з автомобілів
Автомобіль сьогодні – це смартфон на колесах, а завдяки зусиллям Google та Apple авто матимуть навіть схожий із вашим телефоном інтерфейс. Як водії, так і пасажири здійснюють подібні дії зі свого смартфона: розраховуються «із коліс» за пальне, послуги паркування, проїзд, бакалійні товари, каву, фастфуд тощо. За даними Technavio, ринок оплати безпосередньо з автомобіля до 2025 року зросте майже на 200% – із сьогоднішніх $13 млрд до $100 млрд.
Еволюція платіжних карток
Звичні нині пластикові платіжні картки доповнять новинки з альтернативними способами ідентифікації. Наприклад, компанія з розробки фінансових технологій Gemalto експериментує з авторизацією через датчик відбитків. При здійсненні оплати такою карткою необхідно лише прикласти палець до відповідного датчика. Вводити PIN-код і ставити підписи не потрібно.
Змінюється також спосіб отримання готівки у банкоматах. Компанії Diebold і Samsung презентували технологію, яка дозволяє знімати в банкоматах кошти за допомогою розпізнавання обличчя. При цьому для сканування система використовує смартфон самого користувача, якому потрібно лише прикласти мобільний телефон до банкомату. Цей спосіб заощаджує час, що зазвичай витрачається при стандартному введенні PIN-коду.
Платежі в Україні

Наша країна поступово переходить до цифрової економіки і, власне, готівкові розрахунки поволі витісняються. Національний банк до 2020 року запланував знизити рівень готівкових розрахунків до 9,5%, а частку банківських сервісів збільшити до 65%. Розраховуватися віртуальними грошима українці можуть у майже 20 платіжних системах, із яких половиною, за даними видання UBR, володіють українські банки.

Цифровізувати країну допомагає й досвід міжнародного мобільного оператора Vodafone. Вже сьогодні клієнти Vodafone Україна можуть скористатися мобільним гаманцем Vodafone Pay. Цей сервіс дозволяє здійснювати оплату за різноманітні товари й послуги зі смартфона, для чого потрібно скачати в Google Play та App Store відповідний додаток. У ньому доступно понад 300 опцій, включаючи грошові перекази з картки на картку чи з картки на мобільний, а також розрахунки в онлайн-магазинах. Сплачувати у Vodafone Pay можна як із банківського рахунку через картку, так і з балансу мобільного.

Vodafone Pay також зручний і тим, що має окрему опцію мобільних подарунків, із якою можна надіслати квіти, квитки на концерт, у театр або кіно, сертифікати на курси англійської мови і навіть відпочинок у заміській резиденції.

Поділитися на facebook
Поділитися на google
Поділитися на twitter