Сервіс Mobile ID: як смартфон замінює підпис

Завдяки технології цифрового підпису та ідентифікації Mobile ID стало можливим отримати документ на мобільний телефон і одразу ж в ньому поставити свій підпис.
Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Обсяг цієї послуги щороку зростає на 34,7%. За попередніми даними аналітичної компанії PST Market, до 2023 року її світовий ринок сягне $9,1 млрд. В Україні цей сервіс також набуває популярності, й поступово Mobile ID стає потрібен кожному.

Мобільний визначає й підтверджує

Технологія Mobile ID дозволяє ідентифікувати користувача за допомогою його мобільного телефону. Для її роботи необхідно отримати спеціальну SIM-картку, в якій розміщується цифровий аналог паспорта та підпису. Завдяки Mobile ID стає можливо зі свого гаджета авторизуватися в інтернет-банку, користуватися державними службами, запитувати довідки, посвідчувати юридичні документи, переказувати гроші в банках тощо. Усе, що раніше потребувало багато часу і біганини кабінетами чиновників, із Mobile ID можна здійснити віддалено за допомогою комп’ютера або смартфона.

Mobile ID змінює світ

Про важливість Mobile ID голосно заговорили в 2011 році. Тоді експерти Міжнародного союзу електрозв’язку представили звіт, в якому йшлося про те, як мобільні технології поліпшать ефективність державних органів, підвищать якість публічних сервісів та ширше залучать громадян до прийняття рішень. Хоча мобільний цифровий підпис з’явився раніше.

В Австрії ще за десятиліття до того зрозуміли важливість цифрової ідентифікації користувача. У 2000 році в країні почали впроваджувати технологію електронного підпису, яка спростила б громадянам доступ до державних послуг і медичного страхування. Першу таку картку було видано в 2003 році, а з 2005 року в Австрії також почали реалізовувати Mobile ID. Сьогодні у цій країні Mobile ID дозволяє отримати доступ до 300 сервісів від державних і приватних організацій.

Естонія однією з перших почала впроваджувати електронні технології для своїх громадян. Сервіс Mobile ID у цій країні запрацював у 2007 році, і сьогодні вона майже повністю перейшла на цифровий документообіг. Майже 99% банківських операцій виконуються онлайн, близько 30% громадян голосують через інтернет, 98% платять податки онлайн, 99% отримують рецепти в цифровому вигляді. Загалом через Mobile ID в Естонії провадять понад 3 млн транзакцій щомісяця.

В Азербайджані технологію Mobile ID було запроваджено 2014 року. Сьогодні громадяни через електронний державний портал можуть отримати понад 500 сервісів, включаючи інформацію про платежі, штрафи та податки, оплату комунальних послуг, банківських транзакцій, страхування тощо.

У Молдові сьогодні майже 40% громадян залишають свій підпис за допомогою мобільного. Майже 50% компаній подають свої звіти, вдаючись до цієї технології. Розгортання цього рішення у Молдові почалося в 2012 році, і планується до 2020 року всі публічні сервіси зробити доступними в електронному вигляді.

Латвія, Польща, Іспанія, Велика Британія лише кілька років тому почали впроваджувати технологію Mobile ID, і нині розробляють стратегії її використання й тестування в обмеженому режимі.

Що Mobile ID може в Україні

В Україні Mobile ID було введено в комерційну експлуатацію в серпні 2018 року. Клієнти Vodafone в Україні змогли отримувати електронні послуги, а також користуватися електронним цифровим підписом за допомогою мобільного телефону. Після прийняття Закону України «Про електронні довірчі послуги» технологія Mobile ID вийшла на загальнодержавний рівень. Сьогодні цей сервіс надають усі найбільші мобільні оператори держави.

Mobile ID від Vodafone Україна інтегрована в системи електронного документообігу, міські портали й державні сервіси, що працюватимуть з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації (Gov ID). Загалом уже працюють і розробляються 100 сервісів, які підтримують цю технологію. Вже можна оформити онлайн три види довідок (про склад сім’ї; про реєстрацію місця проживання; технічний паспорт), замовити субсидію, заяву на фінансову допомогу при народженні дитини, бачити використання грошей з бюджету на «Єдиному веб-порталі використання публічних коштів» та багато чого іншого. Навіть є «Електронний кабінет водія» і «Електронний кабінет платника податків», які, до речі, серед користувачів Mobile ID користуються неабиякою популярністю.

Як отримати Mobile ID в Україні

Для підключення MobileID потрібно звернутися до центру обслуговування оператора. При собі мати паспорт та ідентифікаційний код. У центрі мобільний оператор оформить заяву та видасть SIM-карту з підтримкою Mobile ID.

При активації Mobile ID потрібно змінювати свою SIM-картку, але номер при цьому не змінюється. Vodafone також дозволяє підключати послугу не лише на існуючий номер, а й додатковий.

Заміна старої SIM-карти на нову з підтримкою Mobile ID коштує 100 грн. За можливість використання технології ідентифікації потрібно також платити 150 грн на рік за електронний цифровий підпис, а щомісячна абонентська плата за підтримку Mobile ID складе 15 гривень.